Nemamo sreće da se u Bosni i Hercegovini često dogodi nešto važno a pozitivno. Kada se takvo što ipak desi, s pravom povjerujemo da nade još ima. Ali tu je i hronična bolest naše javne kulture: uvijek ima dovoljno osporavatelja. Međutim, čak iz tih pozicija teško je osporiti aktivnosti čiji je rezultat koristan a poruke jasne. Evo jednog takvog primjera.
U Sarajevu je, na inicijativu i poziv reisu-l-uleme Islamske zajednice Huseina Kavazovića, 04.11. održan sastanak bošnjačkih uglednika (političari, intelektualci, znanstvenici…) na kojem se raspravljalo o potrebi i načinima borbe protiv ekstremizma i terorizma. Važno je da su u takvom sazivu doneseni razumni i hrabri zaključci koji su dobili opću podršku u svim strukturama društva, od političkih i nevladinih organizacija do istaknutih pojedinaca. Može se očekivati da će poslije 04.11. ekstremizam i terorizam biti moguće efikasnije suzbijati.
Lako se složiti da nije dobro ako se iste ili slične pojave mjere različitim aršinom. Primjena takvog nepreciznog metra skupo košta ovo društvo i ovu zemlju. To je jedan od važnijih razloga gubljenja povjerenja u institucije države i društva. U konačnici, što je i najopasnije, tako se proizvode međunacionalne tenzije i nepovjerenje – u Bosni i Hercegovini se sve gleda u toj ravni, a to ovoj zemlji najmanje treba. Pa cijeli Dodikov projekat zasniva se na “politici“ međunacionalnog konflikta.
Nažalost, više je primjera koji proizvode dvojenja i suprotstavljena svrstavanja. Od više njih valja ukazati na dva relativno svježa primjera. Uposlenik Obavještajno sigurnosne agencije (OSA) Zlatko Humo u tunelu Salakovac kod Mostara aktivira eksplozivnu napravu! Zašto, protiv koga, ni danas se ne zna. Zna se da je eksplozivna naprava bačena pred automobil u kojem se vozio general Ante Jeleč, načelnik zajedničkog stožera OS BiH. Reakcije na ovaj čin bile su spore i mlake. Ponavljamo, bombaš je tada bio aktivni uposlenik OSA-e!
Drugi primjer govori o prenaglašenom propitivanju zakonske i moralne odgovornosti ministrice odbrane Marine Pendeš. Krimen je u lošem radu jednog od njezinih savjetnika. Naravno da se za propuste mora odgovarati, a nadležne institucije će odlučiti kako i po kojim uzusima. Međutim, dojam je da se u ovom slučaju radilo o “prekomjernom granatiranju“, ne uzimajući u obzir sve raspoložive parametre. Gospodin savjetnik o kojemu je riječ nekada je bio član Predsjedništva BiH i sigurno je povjerovao da ga minule “zasluge“ kvalificiraju za posve ležeran odnos prema aktuelnim radnim obavezama. Lako je pretpostaviti i da je njegova stranka odlučila koga će on savjetovati, a ne resorna ministrica. Treba pridodati i to da se radi o uspješnoj dužnosnici, a pri tome se radi o skromnoj i samozatajnoj osobi. Uostalom, žena na čelu Ministarstva odbrane, zahtjevna je to pozicija. Nije to čest slučaj ni u zemljama sa znatno višim nivoom političke kulture nego kod nas.
Dobro bi bilo da svi kojih se to tiče, svakako uključujući medije, izvlačimo pouke iz ovakvih primjera.
Zlatko Bosnić
Autor je magistar filozofije. Živi i radi u Sarajevu.